A felhő alapú adattárolás évek óta népszerű kifejezés az üzleti világban. A cloud infrastruktúra fontos alapját képezi a zökkenőmentes munkavégzésnek, a remote munka népszerűségének növekedésével pedig egyre több vállalat tér át a helyi infrastruktúráról hibrid vagy 100 százalékban felhő adattárolásra.

A felhő alapú számítástechnikának, így a Microsoft CSP-nek is szép számban vannak előnyei, de néhány hátulütőről is érdemes szót ejteni: hogyha te is üzleti felhőszolgáltatást szeretnél igénybe venni, akkor pontosan ismerd a technológiát.

A felhő alapú adattárolás előnyei

Költséghatékonyság és pay as you go

A felhőalapú tárolási szolgáltatók a pay as you go elvet követik. A felhőben csak a felhasznált tárkapacitásokért kell fizetned, és lehetőséged van dinamikus bővítésre vagy épp kisebb csomag igénybevételére. A felhőbe való áttérés azt jelenti, hogy többé nem kell manuálisan karbantartanod és bővítened a tárolási kapacitást, ami egy belsős IT csapat esetén jelentős kiadásokat jelenthet. Az in house adattárolás azért is annyira költséges, mert a szerverek megvásárlása mellett a telepítésükre, karbantartásukra is pénzt kell fordítani. A növekvő villanyszámlákról nem is beszélve! Utóbbi egyre nyomósabb indok a vállalkozásoknál és számos céget ösztönöz a felhőbe költözésre.

Közvetetten szintén a felhőszolgáltatás előnye, hogy akár csapatunktól is igénybe veheted a Microsoft Cloud Solution vállalati programjait.

felhő alapú adattárolás előnyei

A felhő alapú adattárolás előnye a könnyebb elérhetőség

Ha felhőben tárolod a céges adatokat, akkor azok a felhőszolgáltató szerverein vannak és az interneten keresztül érhetők el. Mivel a szolgáltató alkalmazása egyszerre több eszközre is feltelepíthető (számítógép, okostelefon, táblagép stb.) így bármikor, bárhonnan, bármikor könnyedén hozzáférhetők a fájlok. Az egyszerű bejelentkezés után bele is foghatsz a munkába, ráadásul a felhő kedvez a hatékonyabb csapatmunkának és elősegíti a home office kialakítását is. Lehetőségetek van egyszerre többen is ugyanazon a projekten dolgozni valós időben, valamint könnyen elérhetitek az egymás által létrehozott fájlokat.

A távmunka is elérhetővé válik a felhőbe költözéssel. A digitális együttműködés képességének köszönhetően a home office bevezetése és fenntartása egyszerűbbé válik, hiszen bárki könnyen tud otthonából is dolgozni.

Nem vesznek el az adataid

Beállíthatod, hogy az alkalmazás bizonyos időközönként automatikus biztonsági mentést készítsen a tárolt adataidról egy remote szerverre. Sőt, akár be is időzítheted ezeket. A felhő alapú adattárolás talán legnagyobb előnye, hogy semmi sem tud csak úgy elveszni. Léteznek megoldások még olyan esetekre is, ha valaki véletlenül kitöröl egy fontos dokumentumot. A biztonsági mentés és a katasztrófa utáni helyreállítás a Microsoft CSP felhőben is elérhető és jól működő beállítások.

A felhő alapú adattárolás skálázható

A pay as you go-ban nem csak az nagyszerű, hogy nem kell ki nem használt erőforrásokért fizetned. Ha a vállalkozásod nemrég indult, és jelentős növekedésre számítasz a következő években, akkor nyugodtan tervezhetsz előre a Microsoft termékeivel. Akár 1-2, akár 4-5 emberrel bővül a felhasználók száma (és természetesen vele arányosan a tárolt adatmennyiség is), a felhő veled együtt képes növekedni.

felhő alapú adattárolás hátrányai

Maximalizáld ki az üzemidőt a felhővel

A helyi adatközpontok, szerverek esetében jelentősen gyakoribbak a nem várt leállások, amelyek oka legtöbbször rendszerhiba vagy emberi hibázás. A felhő alapú adattárolást mindkettőt kiküszöböli. Felmérések alapján a felhasználók több mint 60 százaléka tapasztalt kevesebb kimaradást, mint helyi szerverek esetén.

A felhő alapú adattárolás hátrányai

Nagyobb sebezhetőség a kibertámadásokkal szemben

Úgy gondolod, hogy egy régi merevlemezen sokkal biztonságosabb tárolni az adataidat? Nos, ez az állítás csak akkor mondható igaznak, ha az adott számítógép nem csatlakozik internetkapcsolathoz. Így tett George R. R. Martin is világhírű, Trónok harca könyvsorozatának írásakor, nehogy kiszivárogjanak a részletek. Manapság viszont jellemzőbb, hogy a személyi számítógépek kapcsolódnak az internethez, ezért az adatok helyi infrastruktúra esetén sincsenek 100 százalékban védve a támadásoktól.

A kiberbűnözők azokat a rendszereket támadják meg szívesen, amelyek gyengén védettek. Ezért, ha felhőszolgáltatásodban bekapcsolod a megfelelő biztonsági beállításokat, akkor jelentősen csökkentheted a kockázatot. A két- és multifaktoros hitelesítés mellett tűzfalak és plusz biztonsági funkciók, mint vírusirtók használata is javasolt.

Ha nincs internet, akkor nincs felhő alapú adattárolás sem

A felhőalapú számítástechnika egyik kisebb hátránya, hogy teljes mértékben az internetre támaszkodik. Ha az internetkapcsolat megszakad, akkor a kimaradás idejére nem tudsz hozzáférni a kizárólag felhőben tárolt adatokhoz. Viszont az internet megszakadása nem veszélyezteti vagy teszi tönkre a fájlokat, továbbá lehetőséged van szinkronizálni a tartalmakat a gépedre is így biztosítva a folyamatos elérésüket még átmeneti internet kapcsolat hiányában is.

Kiadod az adataidat harmadik félnek

Amikor felhőszolgáltatást veszel igénybe, akkor tisztában kell lenned vele, hogy érzékeny üzleti információt szolgáltasz ki harmadik félnek. Ez potenciális veszélyforrást jelent a vállalatra nézve: adataidat könnyebben megszerezhetik hackerek, ha az interneten keresztül hozzáférhetők. Gyakran szabályozások sem teszik lehetővé a remote adattárolást, ilyenkor a cég helyi szervert használ és adatainak legalább egy részét azon tárolja (hibrid rendszer). Jó tudni, hogy a Microsoft felhő világában az adataid feletti kontrollt végig te tarthatod kézben.

Nehezebben migrálható

Ha helyi környezetből kell a felhőbe költözni, akkor sokkal könnyebb dolga van az informatikusnak. Azonban felhőből felhőbe migrálni az adatokat már nagyobb kihívást jelent. Ilyenkor egy helyi szerverre le kell tölteni először a fájlokat, majd utána elvégezni a visszaköltözést egy másik felhőkörnyezetbe. Ilyenkor nagyobb a kockázata az adatvesztésnek, a menete komplexebb, ezért minden esetben bízd szakértőkre ezt a feladatot.

Te is felhőszolgáltatót keresel? A Microsoft CSP termékeivel bebiztosíthatod vállalatod digitális fejlődését. Kérj tőlünk személyre szabott ajánlatot!